Festiwal Filmów Naukowych

16 listopada 2022

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH odbył się 18-19.11 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ul. Poleczki 19.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Filmów Naukowych ogłoszono zwycięzców przeglądu konkursowego, w którym rywalizowało 12 filmów. W kategorii film pełnometrażowy wygrał film „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina, a w kategorii film krótkometrażowy zwyciężył film „Sztuka naskalna” w reżyserii Karoliny Juszczyk.

 

 

Festiwal Filmów Naukowych odbył się 18-19 listopada 2022 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Celem Festiwalu była popularyzacja wiedzy i innowacyjnych technologii oraz zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach naukowych.

 

– Ogromnie się cieszę, że mogliśmy zorganizować ten festiwal właśnie u nas – opowiada Mariusz Wielec, dyrektor CEZAMAT – Nasze Centrum specjalizuje się w badaniach naukowych i rozwoju technologii, ale niezwykle istotne jest, aby wokół instytucji, łączącej świat nowoczesnych technologii, nauki i biznesu, stworzyć również otoczenie przyjazne dla mieszkańców i lokalnej społeczności. Festiwalem Filmów Naukowych chcieliśmy zaprosić do nas nie tylko studentów i naukowców, ale przede wszystkim otworzyć się na szeroką publiczność.

 

W przeglądzie konkursowym Festiwalu wzięło udział 5 filmów pełnometrażowych oraz 7 filmów krótkometrażowych. W uzasadnieniu werdyktu, który obwieściło jury w składzie Monika Koperska (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Anna Kwiatkowska-Bieda (TVP Nauka), Krzysztof Szymański (Politechnika Warszawska) można przeczytać:

„jury zaproponowano cały wachlarz form filmowych – od dokumentów po filmy fabularne, od profesjonalnych i wielkobudżetowych produkcji po propozycje amatorskie i bezbudżetowe. Dlatego też postanowiliśmy nie kierować się rozmachem filmów czy ich walorami estetycznymi, a raczej skupić się na funkcji jakie pełnią w misji popularyzacji nauki”.

 

W kategorii film pełnometrażowy wygrała produkcja „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina. Twórcy filmu otrzymali nagrodę w wysokości 10.000 zł.

– Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów – algorytm Monte Carlo – uzasadniło jury.

 

W kategorii film krótkometrażowy zwyciężył film „Sztuka naskalna” Karoliny Juszczyk. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 5.000 zł. Jury tłumacząc wybór tego filmu odwołało się do aspektów badawczych i uwidocznionego procesu naukowego.

– Dobrze zadane pytanie badawcze podyktowane treścią z 17-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać – podsumowało jury w uzasadnieniu.

 

Mecenasem Festiwalu oraz fundatorem nagród była Polska Fundacja Narodowa.

– Wspieramy polską kinematografię w obszarach produkcji i dystrybucji zagranicznej. Upowszechniamy polskie produkcje oraz koprodukcje za granicą, także poprzez zaangażowanie w działania promujące filmy. W przypadku Festiwalu Filmów Naukowych mamy do czynienia z możliwością nie tylko promowania filmów, ale także innowacyjnych osiągnięć nauki i zaawansowanej technologii – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

 

Festiwal Filmów Naukowych został zorganizowany w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”, którego beneficjentem jest Politechnika Warszawska.

 

 

 


FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH jest ogólnopolskim konkursowym przeglądem, w którym mogą wziąć udział dorośli i młodzież. Festiwal prezentuje wszystkie gatunki filmowe, a podstawowym kryterium wyboru jest bliskość tematyki naukowej. Celem festiwalu jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy, propagowanie najnowszej technologii i odkryć.

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH jest głosem, który ma na celu zaprosić społeczeństwo do rozmów o najnowszych odkryciach, technologii i szeroko pojętej nauce. Celem festiwalu jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy, propagowanie najnowszej technologii i odkryć.

Podczas Festiwalu odbędzie się premierowy pokaz specjalny filmu „Liczba doskonała” oraz spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim. W ramach konkursu festiwalowego zostanie zaprezentowanych 12 filmów, a dodatkowo widzowie będą mogli zobaczyć również film „Science Friction” w reżyserii Emery Emeriego. Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia będzie panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje”, w którym udział wezmą red. Artur Cichmiński, dr Monika A. Koperska, red. Wiktor Niedzicki, dr hab. Jacek Wasilewski.

Festiwal zakończy się ogłoszeniem wyników przez jury. Nagrody będą przyznane w dwóch kategoriach: film krótkometrażowy oraz film pełnometrażowy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

18 listopada
11.00 – Otwarcie festiwalu
11.15 – Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim
11.45 – Projekcja premierowa „Liczba doskonała”, reż. K. Zanussi
13.30 – Oficjalne rozpoczęcie festiwalu
13.45 – „Geniusze”, reż. T. Klein
15.45 – „Jak aktywizacja zawodowa wpływa na rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną”, reż. A. Rękawek
16.00 – „Tajemnicza cząstka Higgsa”, reż. J. Grębosz
16.30 – „Neurochirurg”, reż. M. Zagała
18.00 – „Polot”, reż. M. Wnuk
19.45 – „Zdążyć przed rakiem piersi”, reż. P. Sudara oraz J. Matuszewska

19 listopada
11.00 – Pokaz specjalny „Science Friction”, reż. Emery Emery
12.30 – „Sztuka naskalna”, reż. K. Juszczyk
13.00 – „Fukushima. Wstęp wzbroniony”, reż. J. Baryga oraz P. Dziemdziela
14.00 – „Test”, reż. B. Toboła
14.15 – „Zegrze Radiation Hunters”, reż. D. Aksamit
14.45 – „Misja Otherworld: Nie wierzcie każdemu naukowcowi”, reż. M. Zawadzki
15.00 – „Fisheye”, reż. M. Szcześniak
16.30 – panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” (red. A. Cichmiński, dr M. Koperska, red. W. Niedzicki, dr hab. J. Wasilewski)
17.30 – wręczenie nagród

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu wydarzenia.

Podczas Festiwalu swoją ofertę gastronomiczną zaoferują food trucki: Flammaster oraz Bistro Zrywka!

 

                         

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

 

Bądź na bieżąco! Dołącz do wydarzenia na FB:

Dodaj wydarzenie do kalendarza:

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo

 

Regulamin Festiwalu

Materiały do pobrania:
Festiwal_Filmow_Naukowych_Plakat
FFN_zaproszenie
FFN_Baner_internetowy

 

Skip to content