EMERGE

Projekt

Infrastruktura badawcza dla powstającej elektroniki drukowanej (EMERGE)

Opis

Emerging Printed Electronics Research Infrastructure (EMERGE) ma na celu stworzenie silnej społeczności, obejmującej akademie, RTO, przemysł i MŚP, zajmującej się wyzwaniami związanymi z łańcuchem wartości elastycznej drukowanej elektroniki i fotoniki o dużej powierzchni (FLAPEP), począwszy od opracowania materiałów do projektowania i architektury procesów, urządzeń i systemów, wspieranych przez narzędzia do charakteryzacji, modelowania badań i symulacji.

EMERGE zapewni użytkownikom pracującym z materiałami takimi jak papier, tekstylia lub polimery biokompatybilne, dostęp do technologii FLAPEP o niewielkich rozmiarach oraz umożliwi integrację tych technologii w ich produktach. Umożliwi to rozwój nowych urządzeń do wielozadaniowych zastosowań przy użyciu przemysłowo kompatybilnych hybrydowych procesów drukowania (roll-to-roll, inkjet, nanoimprinting, druk strumieniowy z aerozolu, funkcjonalny druk 3D, itp.) wraz z narzędziami do kontroli na linii produkcyjnej i automatycznymi systemami do oznaczania farb drukarskich o wysokiej przepustowości, oba napędzane przez nowe repozytorium wiedzy oparte na metodach sztucznej inteligencji.

Głównym celem projektu jest integracja nowych/ innowacyjnych urządzeń: hybrydowych tranzystorów cienkowarstwowych, drukowanej elektroniki i obwodów, (bioczujników, platform diagnostycznych in-vitro, fotowoltaiki, nanogeneratorów i nośników energii) na konformalnych, elastycznych podłożach o powierzchniach nieforemnych poprzez wykorzystanie ekologicznie zrównoważonych materiałów i procesów dla rozwoju innowacyjnych produktów.

EMERGE będzie koncentrować się na tworzeniu sieci współpracy pomiędzy partnerami, interesariuszami z przemysłu oraz na światowych inicjatywach związanych z FLAPEP związanych z inicjatywami FLAPEP. Obejmuje to wspieranie rozpoczynających się społeczności, promowanie i upowszechnianie, dzielenie się danymi i informacjami. Dla wszystkich zainteresowanych stron zaplanowano działania mające na celu zapewnienie długotrwałej i zrównoważonej społeczności, trwałą wspólnotę. Zwiększy to konkurencyjność Europy w perspektywie średnio- i długoterminowej, zapewni zrównoważony rozwój zgodnie założeniami Zielonego Ładu. Cały łańcuch wartości będzie przyjazny dla środowiska, co pozwala na gospodarkę obiegową dla wszystkich, w tym dla elektroniki.

Finansowanie

Horizon 2020, Call: H2020-INFRAIA-2018-2020

Lider

UNINOVA-INSTITUTO DE DESENVOLVIMENTO DE NOVAS TECNOLOGIAS-ASSOCIACAO PT

Partnerzy

 • ELLINIKO MESOGEIAKO PANEPISTIMIO
 • POLITECHNIKA WARSZAWSKA
 • FORSCHUNGSZENTRUM JULICH GMBH
 • FUNDACIO INSTITUT CATALA DE NANOCIENCIA I NANOTECNOLOGIA
 • JOANNEUM RESEARCH FORSCHUNGSGESELLSCHAFT MBH
 • MATERIALS CENTER LEOBEN FORSCHUNG GMBH
 • TECHNISCHE UNIVERSITAET DRESDEN
 • ASSOCIAÇÃO ALMASCIENCE – INVESTIGAÇÃO E DESENVOLVIMENTO EM CELULOSE PARA APLICAÇÕES INTELIGENTES E SUSTENTÁVEIS
 • ETHNIKO KENTRO EREVNAS KAI TECHNOLOGIKIS ANAPTYXIS
 • RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB

Wartość projektu

 • Cały projekt: 27 182 390,40 PLN
 • Budżet PW: 898 359,00 PLN

Kierownik projektu

Całego projektu: Prof. Elvira Fortunato

Na PW: prof. dr hab. Małgorzata Jakubowska

Skip to content